mt event

M road blog

Prawidła życia

Krótka ale treściwa. Nieprzesadzona ale konkretna. Książka o zasadach pana Korczaka.

Co ciekawe jest napisana jednocześnie dla dzieci i dorosłych. Jedną z najważniejszych rzeczy, które wychowawca musi przekazać swoim wychowankom jest pewien system, reguły według których dzieci potrafią rozpoznają co jest dobre a co złe. Nie lubię sztywnych założeń…oczywiście z niektórymi w ogóle nie da się dyskutować np. z dekalogiem. Pan Korczak jest inny, kieruje się dobrem dziecka. Przede wszystkim obserwuje i wyciąga wnioski. I to jest mi bliskie. Jako przykład podam coś takiego: dwóch chłopców się kłóci, przekomarza, popycha – rozdzielić ich czy nie? Według mnie nie bo…chłopcy mają w swojej naturze to, że od czasu do czasu muszą uregulować rachunki. Nie są to bójki, nie wynikają z agresji. Im więcej spraw będą załatwiać między sobą (pod moją obserwacją) tym szybciej się nauczą rozwiązywać konflikty sami. Pan Korczak potwierdził moje przemyślenie.

Podoba mi się płynność, z jaką dany temat jest prezentowany dzieciom a zaraz potem przechodzi w dzielenie się spostrzeżeniami z dorosłymi.

Jedynym minusem (a może plusem?) jest to, że używany język polski jest dawny. Nad niektórymi sformułowaniami trzeba się zastanowić by zrozumieć sens wypowiedzi. Nie lepiej pozostać w ówczesnym języku? Otóż planuję wykorzystać „Prawidła” w pracy więc potrzebuje je przerobić na „swoje”.

Ciekawe jak takie korczakowskie lekcje wyjdą…już się cieszę :)

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Information

This entry was posted on 01/07/2015 by in wartości.

Kategorie

Reklamy

Archiwum

Statystyki

  • 3 345 wejść
%d blogerów lubi to: