mt event

M road blog

Niepokalanie

Są dwie sprawy, które trzeba rozróżnić: dziewicze od niepokalanego poczęcia.

„Najkrócej mówiąc, Niepokalane Poczęcie jest prawdą dotyczącą poczęcia Maryji, a nie Jezusa, zgodnie bowiem z katolickim dogmatem Maryja podczas swojego poczęcia została zachowana od grzechu pierworodnego” – P. Nowakowski.

Samo pojęcie grzechu pierworodnego jest dość magiczne. Skażenie ludzkiej natury spowodowane pierwszym grzechem ludzi, przekazywane w poczęciu. Co ja mam z tym wspólnego? Czemu ich wybór musi mnie obciążać? Przecież mnie tam nie było. I wcale nie jest powiedziane, że zjadłabym ten owoc.

Łatwiej byłoby mi przyjąć, że tak to już jest, że ludzie mają skłonność do grzechu ale dziwne jest to tłumaczenie, że z powodu jakiejś tam pary ja teraz mam trudniej.

Natomiast ciekawym jest ostateczne wytłumaczenie dlaczego Maryja miała przywilej zachowania od grzechu pierworodnego. Dla Boga czas nie jest tak ważnym punktem odniesienia jak dla człowieka. On zawsze JEST. Ciągle jest teraz. Trudno to zrozumieć, gdy jesteśmy wsadzeni w 3 wymiary i czas. Jezus wiedział, że doskonale odkupi ludzkość i dla niego jako człowieka miało to znaczenie bo wiązało się z końcem życia ale dla Jezusa jako Boga odkupienie „się stało” wtedy, gdy to zaproponował Ojcu. Myśl była już dzianiem się. Maryja otrzymała odkupienie jako pierwsza i tylko nieco wcześniej niż śmierć Jezusa w oznaczonym czasie. Sposób wykorzystania tego prezentu uczynił ją świętą.

 

pneumatoforakarmelszczecin

 

Trudno mi było napisać tą notatkę. W międzyczasie zdążyłam przeczytać trzy książki. Są takie tematy, które „zatykają” myślenie. Raczej nie przyjmę do siebie tłumaczenia o pomyłce dwóch ludzi i karze dla mnie. Według mnie skłonność była wcześniej i każdy ją po prostu ma. Na tym kończę ten temat.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Information

This entry was posted on 14/06/2015 by in wartości.

Kategorie

Reklamy

Archiwum

Statystyki

  • 3 345 wejść
%d blogerów lubi to: