mt event

M road blog

Najgorsi na świecie?

Ta książka musiała powstać. Wiele osób pisze o swoim chorowaniu na raka, stało się to wręcz modne, więc czemu nie o uzależnieniach? Dobrze się stało.

Podoba mi się to, że autorka pisze zupełnie po swojemu, że pisze naturalnie. Bez owijania w bawełnę – wszystkie myśli, wszystkie wahania. Szczerze. Chyba wszyscy powinni przeczytać „Najgorszego człowieka na świecie”, gdyż w naszym społeczeństwie zawsze się zetkniesz z tym problemem. Pośrednio, bezpośrednio, zawsze.

Bohaterka ma na imię Krystyna i jest uzależniona od alkoholu i narkotyków. O swoim nałogu mówi: smok. Mi by pasowało: demon. Więc demon – smok powoli, stopniowo zmienia całe życie Krystyny. Zajmuje i zmienia coraz większe obszary jej życia a nawet osobowość. Dosłownie spala jak smok kawałek lasu. Zmiany są ogromne a proces zdrowienia długi i trudny. Tak jakby chcieć odbudować ten spalony las. Najpierw pogorzelisko, później przez dłuższy czas utrzymuje się dym, mgła, słońce prawie się nie przebija. Uzależniony patrzy na świat przez taką mgłę, nie widzi wyraźnie tak jak osoby zdrowe. Im więcej czasu mija, tym więcej słońca dochodzi do gleby. Ciężka praca usunięcia spalonego drewna polega na przyjęciu prawdy o sobie…Wzięcie odpowiedzialności, za to co się zepsuło, jest jak przygotowanie ziemi do nowego zasiewu. A nasionami są dobre słowa, kolory, uśmiech ale też zasady. Kto powiedział, że nowy las nie może być piękniejszy?

Istnieje ryzyko niedokładnego uprzątnięcia, chęci szybkich efektów np. mocujemy sztuczne „drzewka szczęścia” – zamiast alkoholu zaczynamy obstawiać zakłady…A substancji, od których można się uzależnić, jest wiele. Tu chodzi o złamanie mechanizmu.

Nienawidzę być zależna.

Czemu kobiety się uzależniają? Pytanie rzeka. Wygląda na to, że chodzi o uczucia i emocje.

Bo wtedy będę kimś fajniejszym.

Bo wtedy jestem piękniejsza.

Bo błyszczę intelektem.

Ale nie jestem sobą – to nie ja.

Chodzi o odwagę. Przecież to jak się zachowuję po alkoholu siedzi we mnie tak czy siak. Jest milion sposobów na które możesz to wyrazić.

Chodzi o strach. Kobiety mają jakby więcej do stracenia.

Są zależności, na które się jednak godzimy…związki, praca i największe z nich – dziecko.

Dziwne jest to dorosłe życie. Zgadzamy się a wręcz chcemy, oddajemy w zależność, niewolę w pewnym sensie. Według mnie, nawet gdybyś godzinami obserwował inne pary, nigdy nie wiesz co Tobie przyniesie wspólne życie. Tego nie da się przewidzieć składając przysięgę.

Ja np. nie spodziewałam się, że moja niezależność będzie tak cierpiała.

Teraz już przywykłam i radzę sobie z dzieleniem swojego czasu i siebie.

Podsumowując, zadam pytanie:

Dlaczego nie mówimy wprost, gdy zauważymy coś niepokojącego? Czemu uciekamy od rozmów w których trzeba powiedzieć prawdę?

 

 

Reklamy

2 comments on “Najgorsi na świecie?

 1. aniek
  03/05/2015

  To jest wszystko bardzo trudne. Z kobietami i uzależnieniem jest jeszcze tak, że jest to mało akceptowalne społecznie. Bo jak facet jest uzależniony od alkoholu to mimo wszystko można to jakoś przełknąć, ale kobieta? Nie. Czemu nie mówimy prawdy? Pewnie dlatego, że nie chcemy jej sami usłyszeć. Z drugiej strony moja myśl ostatnia: Problemem często nie jest samo podjęcie jakiejś decyzji (z czym czasem twierdzę, że mam problem, choć to nie prawda). Problemem jest to, że jak się podejmie decyzję, to ona ma jakieś konsekwencje, które trzeba zaakceptować. I to jest często trudne. A nie samo zdecydowanie.

  • martasiek
   04/05/2015

   Hmm…chyba też jest tak, że często wiemy czego chcemy a tak naprawdę decyzja-tak jak mówisz-to przyjęcie konsekwencji. Czy w ogóle można podejmować świadome decyzje? Mnie się zdaje, że nie…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Information

This entry was posted on 01/05/2015 by in zjawiska.

Kategorie

Reklamy

Archiwum

Statystyki

 • 3 345 wejść
%d blogerów lubi to: