mt event

M road blog

Wychowanie. Zdecydowanie.

„Jestem wychowawcą i cała sztuka polega na tym, żeby tak mówić do młodzieży, żeby grupa miała poczucie, że mówię do wszystkich, a zarazem każdego widzę i do każdego mówię.” – E. Chlebowska.

63529501427KS

Książkę podsumuje krótko: konkret, do którego warto wrócić za jakiś czas.

Natomiast jestem oczarowana poniższą pozycją.

Druckerman_W Paryzu_m-1

 

Pierwsze co pomyślałam o tej książce: kolejne, infantylne opowiadanie o tym, że Paryż jest rajem na ziemi i właśnie z tego względu mieszkają tam same aniołki. Jednakże dizajn bardzo mi się spodobał. Zaryzykowałam.

Autorka jest amerykanką, która ze względu na pracę męża zamieszkała z nim w Paryżu. Odkąd przyszła na świat jej córeczka, skrzętnie zapamiętywała różnice w wychowywaniu jak i rozwiązania powszechnych problemów z dziećmi. W każdym rozdziale znajdziemy serie wywiadów z różnymi rodzicami, specjalistami a także powoływanie się na badania naukowe. Rzetelne dziennikarstwo. Promuje zdrowe i intuicyjne metody wychowania. Jeśli do tej pory zastanawiałam się jak ja sama wychowuje to francuski sposób jest najbliższy mojej wizji.

„Dlaczego matka robi wszystko za swoje dzieci?”

Długo myślałam co jest najważniejszym przekazem tej lektury. Treści było wiele, mam sporo notatek i dlatego tak wolno mi szło tworzenie tego wpisu. Najważniejsze jest to, co samoistnie, po pewnym czasie się przypomina, a jest to wskazówka:

rodzice powinni frustrować swoje dzieci. Ciekawe?

Dla mnie zaskakujące i słuszne. W bezpiecznym środowisku tj. z ramami które nadaje stanowczy ojciec i cierpliwością matki, która przetrzymuje wszystkie zachowania, dziecko może się uczyć jak zdrowo funkcjonować. Ono musi sobie radzić ze swoimi emocjami. Musi czuć, że mimo wszystko jest ważne i kochane. Rodzice, gdy upominają, powinni to robić zdecydowanie i … ciepło. Maluch powinien się dowiedzieć o różnych sposobach wyrażania emocji, dlatego trzeba mu pozwolić na reakcję np. na złość. Jak odpowiednio wcześnie nabierze odpowiednich nawyków to w późniejszym życiu się nie załamie, będzie silne i nieskore do osądzania. Jako wychowawca jestem ojcem i matką. Hm.

Wspomnę jeszcze o dziwnym fakcie. Dzisiaj dzieci często się wyłącza z życia, pomija, nie pyta o zdanie, jakby żyły gdzieś obok w innym świecie. A one powinny w nim uczestniczyć tak jak dorośli ale na swój dziecięcy sposób. Jednym z ważniejszych tego objawów jest witanie się i żegnanie. Gdy dziecko się przywita to zaznacza swoją obecność, istnienie. Proste a jakże istotne. Z dziećmi można rozmawiać na wiele tematów bo one naprawdę wiele rozumieją, nieraz  i dorosłych oświecają ale jest jeden wyjątek. Jedna z zasad jest niepodważalna – nie ma dyskusji jeśli chodzi o szacunek do innych. Szacunek i bezpieczeństwo.

Przyjmijcie życzenia dobrej końcówki świątecznych dni!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Information

This entry was posted on 26/12/2014 by in uwielbiam, wartości.

Kategorie

Reklamy

Archiwum

Statystyki

  • 3 345 wejść
%d blogerów lubi to: