mt event

M road blog

Rachunek sumienia?

„Ukazując problemy odnoszące się pozornie do psychologii, próbowałem odpowiedzieć na nie w oparciu o chrześcijańskie nauczanie, wiarę i Tradycję, a zwłaszcza w oparciu o Ewangelię” – B. J. Groeschel CFR.

Ciekawa, inna, zabawna – książka o mocy w słabości. Który z autorów śmieje się z pychy albo stwierdza, że gdy słyszy o miłości własnej to dostaje mdłości?

Gdy byłam nastolatką to nie miałam jasnego rozróżnienia czy to co się we mnie dzieje to sprawa duchowa czy psychologiczna. Nadmiar uczuć, pozornie dziwne sytuacje, nikłe samopoznanie, brak wspierającego dorosłego. W mojej obecnej sytuacji jestem jakby zmuszona do przerobienia pewnych spraw. I muszę przyznać, że szkoła jest szkołą dla mnie, prawdziwą orką na polu samej siebie. W tym roku mam postawione wysokie wymagania: być mądrym wychowawcą obecnej klasy. Wszelkie porady jak postępować z wychowankami i zachować przy tym zdrowie, uśmiech są mile widziane :)

Wróćmy do książki. Autor jest psychologiem-naukowcem, rekolekcjonistą, a dla mnie filozofem z zamiłowaniem do porządkowania. Lubię takie rozważania bo sama też zmierzam w tym kierunku. O. Benedict bierze na warsztat słabości, które najczęściej nas spowalniają w zbliżaniu się do Boga. Zgadzam się z tym, że ułomności psychiczne mogą nas hamować w rozwoju duchowym. Pewne mechanizmy trzeba poznać, zrozumieć i być dla siebie wyrozumiałym. Tak naprawdę, gdy nie poznajemy psychologii to ignorujemy naszych partnerów. Jeśli nie zadajemy sobie trudu by zauważyć, zrozumieć i właściwie reagować na znaki od drugiego to…zabijamy miłość. Pytanie więc brzmi: czy kochasz na tyle by walczyć o jedność? Bo jak kocham, to zrobię wszystko by drugiemu było ze mną coraz lepiej. Takie pragnienie w dzisiejszych czasach jest oczywiście irracjonalne a właściwie mało wykonalne bez Boga.

Jakiś czas temu zastanawiałam się nad sakramentem pojednania i nad tym jak każdy jeden element jest istotny (ciekawe co powie psychologia na taką kolejność):

  1. rachunek sumienia,
  2. żal za grzechy,
  3. postanowienie poprawy,
  4. szczera spowiedź,
  5. zadośćuczynienie.

Dla mnie to przepis na pełne skorzystanie z owego sakramentu. W ogóle przyznawanie się do <<TEGO WSZYSTKIEGO>> jest okropnie niemiłe. Chyba nie da się tego zrobić bez wstydu i zażenowania.

Dziś chce się zatrzymać nad rachunkiem sumienia. Autentyczne i uczciwe podejście każe mi przyznać, że grzech to konkretny czyn ale żeby spowiedź miała trwałe skutki muszę wiedzieć z jakiej mojej stałej SŁABOŚCI wynikają. Jestem zwolennikiem zapisywania grzechów, a gdy je pogrupuje okazuje się np. że większość z nich wynika z chaosu. Myślę – skąd u mnie chaos? Z braku porządku. A ten skąd się wziął skoro na początku (po ostatniej spowiedzi) było ok? Bo modlitwa znów poległa, bo mam niejasny plan dnia i sama nie wiem czego chce. Modlitwa, bo to ona zwraca uwagę na najważniejsze sprawy i jest charakterystycznym punktem dnia. Zauważamy przyczynę i określamy jak można ją zminimalizować a w konsekwencji przekształcać na dobre zachowania. Tu pomaga książka „Moc w słabości”, która dotyka przyczyn, porządkuje uczcia, pokusy, stwierdza że są różne rodzaje np. radości. Istotne fakty w pracy nad sobą.

Najbardziej podoba mi się, to, że w każdym rozdziale, franciszkanin wskazuje na osobę Jezusa, jako kochającego Boga, dla którego nie istnieje taki upadek z którego nie byłby w mocy dźwignąć człowieka – biedaka. Skupienie się na Bogu jest po stokroć ważniejsze niż rozdrapywanie ran bo…je leczy.

Polecam, ze specjalnymi życzeniami dla T: żeby Ci się dobrze czytało, Słonko :*

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Information

This entry was posted on 24/10/2014 by in wartości.

Kategorie

Reklamy

Archiwum

Statystyki

  • 3 345 wejść
%d blogerów lubi to: