mt event

M road blog

A jeśli to jednak ma sens?

” A gdy Pan nas sądzi, wówczas karci nas w tym celu, abyśmy nie byli potępieni wraz ze światem” – św. Paweł.

Pytanie, które najczęściej się pojawiało w moim życiu brzmi: po co cierpienie i dlaczego takie rzeczy się zdarzają, dlaczego mnie to spotyka, może to zemsta Boga?

Odpowiedź na to jest bardzo trudna. Zdarza mi się zapominać wytłumaczenia według chrześcijanina. Do tej pory udało mi się uzyskać tylko dwa. Tylko albo aż dwa.

Cierpienie jest wpisane w życie człowieka od samego początku. Zaczynając od tego, że poród dla rodzącego się jest koszmarnym przeżyciem. Z biegiem lat ból i niepowodzenia rozkładają się w czasie. Czasem są bardziej nasilone czasem wcale ich nie odczuwamy. Jedynym pewnikiem jest to, że zarówno początek jak i koniec życia jest dramatycznie stresujący.

Chrześcijańskie rozważania o cierpieniu muszą zakładać, że Bóg kocha każdego człowieka równocześnie oczekując od niego odpowiedzi w formie zaufania. Wtedy pojawia się coś najważniejszego, bez czego cierpienie jest zwykłą męczarnią – nadzieja. Krzyż dla tortury – kompletnie bezsensowny. Krzyż niesiony ze względu na kogoś – szansa na godne życie.

Pierwsze wytłumaczenie, o którym już wspomniałam, to zrozumienie, że ból jest skutkiem grzeszności czy też niedoskonałości ludzkiej natury. NIE MAMY NA TO WPŁYWU, TAK ZOSTALIŚMY STWORZENI. Więc nie mamy wpływu na to co nas spotyka. Mogę za to zdecydować jak przeżyje ten niefortunny czas. Nie ma osób bezgrzesznych więc zapewniam, że wszyscy z czymś się męczą. Nawet osoby święte (Maryja, Jezus) musiały przetrwać, przyjąć cierpienie. I tak doszliśmy do…

drugiego wytłumaczenia. Droga do świętości często powtarza ten sam schemat. Człowiek decyduje się kochać mocniej, chce być bliżej co paradoksalnie oznacza dla niego olbrzymie zmagania psychiczne, duchowe nieraz fizyczne. Bóg to na niego zsyła by „karcić w tym celu, aby nie był potępiony”, chce oczyścić miłość ze zbędnych przywiązań, ćwiczy jej dobroć i wierność. On wie, że najszczęśliwsi będziemy wtedy kiedy nasze kochanie będzie najbardziej zbliżone do Jego sposobu kochania (swoją drogą uważam, że w Boskiej logice ta NADRELACJA ma zupełnie inną nazwę, jest uzupełniona o niebieskie prawa do kochania np. aniołów). W pewnym momencie, a dla wybranych po ciemnych nocach zmysłów i duszy, przychodzi moment decyzji. Bilet do nieba jest bardzo drogi (cierpienie) czy chcesz Mi pomóc je wykupywać dla bliźnich? Mądrymi słowami oznacza to: wspólne niesienie krzyża, udział w zbawieniu innych, dar z siebie do skarbnicy Kościoła.

Sądzę, że osób, które przechodzą takie oczyszczenia jest więcej niż nam się wydaje. Niemniej co ze zwykłymi śmiertelnikami? Jako chrześcijanie powinniśmy przyjmować ból. Myślę, że dla nas to taki akt poddania się Bogu, uznanie Jego sprawiedliwości, zaufanie że konsekwencje są słusznie wyciągnięte czyli na dobra sprawę jest to oddanie „chwały” Jego panowaniu. Wiadomo, że czyściec, to stan, który polega na oczyszczeniu miłości duszy by była gotowa to życia w pełnej miłości. Gdy przyjmuję „karę” to mam słuszną nadzieję na skrócenie czasu oczyszczenia. Absolutnie nie można zapomnieć, że Jezus wypełniając misję zbawienia zostawił ogromną szansę – swoje miłosierdzie. Miłosierdzie niweluje karę już tu na ziemi. Tylko trzeba je odpowiednio „ugryźć” i co ważne – litość Boga jest do „wykorzystania” również tu, na ziemi.

My wykupujący innym bilety do nieba? No nie byłabym pewna czy zniosłabym całą cenę. Myślę, że przez nasze posty, ofiary możemy się znacznie przyczyniać a już na pewno sobie pomóc, wyrywać się z egoizmu.

Cierpienie to najtrudniejsza odsłona miłości. Nie ma drugiego, równie cennego dowodu, który by zapewnił drugiego człowieka o tym jak bardzo jest kochany. Upokorzenie, wyśmianie, OPR, post, abstynencja…czy bunkier głodu. Jak daleko sięga twoja granica dawania?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Information

This entry was posted on 11/05/2014 by in wartości.

Kategorie

Reklamy

Archiwum

Statystyki

  • 3 345 wejść
%d blogerów lubi to: